Jõulude aeg on imede ja heategude aeg!

Haapsalu Linna Algkooli õpilased ja õpetajad osalesid heategevusprogrammis Vaprusehelmed

Heategevuslik MTÜ Vaprusehelmed on loodud USA-s 2003. aastal algatatud Beads of Courage programmi eeskujul ja heakskiidul. Programm loodi krooniliste või eluohtlike haigustega laste ravi toetamiseks ja nende abistamiseks valulike protseduuride ja pikkade raviperioodidega toimetulekul. Eestisse jõudis helmeprogramm väikese Sander Salundo abiga, kelle lugu samuti helmeste abil kee vormi sai. Sandri vaimustus helmeprojektist andis meile kindla teadmise, et see on vajalik ka teistele samasuguse haigusega lastele.

Vaprusehelmed aitavad krooniliste haigustega lastel raviprotsessiga toime tulla. Helmeste abil saavad lapsed ja pered jutustada, mida nad on saavutanud ja läbi elanud ja millist vaprust oma teel üles näidanud. Narratiivi loomine ja oma loo mõtestamine aitab vähendada kaost ja distressi, mille trauma lapsele tekitada võib.

Helmed on nähtavad, ilusad, värvilised ja lihtsasti mõistetavad. Helmekeelt oskavad kõik rahvad. Kui helmed keeks lükkida, saab neist lugu, nagu sõnugi ritta pannes.

Vaprusehelmeste teekond algab esimese helme ja nööriga, kuhu laps oma nimetähtedega helmed lükib. Värvilised helmed tähistavad erinevate raviperioodide ja -võtete läbimist. Helmed saab laps õe või arsti käest pärast protseduuri. Ravi lõppedes saab laps viimase helme, kee seotakse kokku ning see jääb tähistama üht rasket, kuid tähenduslikku perioodi tema elus.

Vaata lähemalt Facebook/Vaprusehelmed.