Jõulupeod

I kooliastme jõulupidu

Metsarahva jõuluõhtu

Metsarahvas oli hoolsalt jõuludeks valmistunud ja ilusad laulud, vahvad luuletused ja lühinäidendid  ning hoogsad tantsud selgeks õppinud. Tants ja trall oli nii vali, et ka karud ja siilidki  ärkasid korraks talveunest.  Sel jõuluõhtul olid koos jänesed, linnud, kitsekesed, hundid, siilid, oravad, põdrad, karud ja rebased. Seltskond oli kirju, aga sõbralik ja rõõmsameelne. Jõuluvana jäi meie metsarahvaga väga rahule.

(H. Üprus)

II kooliastme jõulupidu

Kuidas vanasti jõule peeti?

Sel õppeaastal pidasid  20.detsembril  2. kooliastme õpilased  jõule vanade eestlaste kombel.

Läbi näitemängu tutvusid  lapsed lähemalt sellega, kuidas vanasti jõule peeti ja millised olid kodused ettevalmistused.

Lapsed rändasid ajas tagasi koos vanaema ja vanaisa meenutustega   jõulukommetest, mängudest, lauludest ja tantsudest. Ennustati tulevikku ja räägiti  jõuludega seotud uskumustest.

Näidendi sõnaline osa oli kanda 5. ja 6. klasside õpilastel. Mängudest võtsid osa kõik peol osalejad.

Õpilased kandsid rahvuslikus stiilis riietust ja olid läbi tantsude, laulude või mängude üks osa meie eeskavast.

Meie jõulupeol oli  suur hulk  lapsevanemaid ja teisi pereliikmeid, kes innukalt kaasa elasid.

Kingitusi tuli lastele jagama vanaaja jõuluvana, kes kandis lambanahkset  kasukat ja takust habet.

Oli teistmoodi ja vahva jõulupidu.

(T. Sammel, E. Nappus)